Tony Buzan

Mind Mapping’in Yaratıcısı ,Fikir Lideri, Yazar


İnsan Enerjisinin Manifestosu
Her gün is yerlerimizde, o gün sonuçlandırmamız gereken islerle ilgili beyin jimnastigi yapar, en önemli ve acil 20 isimizi bitirmeye çalısırız. Son 10 yıl içerisinde teknolojinin ve farklı iletisim kanallarının avantajlarını da kullanırız. Bu kanallar her ne kadar hayatımızı kolaylastırsa da aynı zamanda bizi baskı altında bırakır. Tony Buzan, yogun bilgi bombardımanını yönetme konusunda, enerjiyi ve performansı artırmada Mind Mapping’in nasıl hayatımızın bir parçası olması gerektigini vurgulayacak. Enerjiyi yükseltmenin en basit ve etkin yolunun, her sabah 5 dakikanızı ayırarak Mind Map’inizi hazırlamak oldugunu ve bunun hayatınızda nasıl fark yaratacagını paylasacak.

Lynne Twist

Activist, Yazar
Kurucu, Soul of Money Institute


Hayatın Akısında Bireysel Duruşumuzun Gücü
Jane Goodall ve Nelson Mandela gibi büyük liderler, güçlerini direnmekten, tavır almaktan saglarlar. Pozisyon alma ve tavır almak arasındaki farkı bilirler. Görüs sahibi olmak veya pozisyon almak bizi taraf tutmaya ve bir konu lehinde ya da alehinde tartısmaya götürür. Tavır almak yeni ufuklar ve olanaklar açar, negatif duygular ortadan kaybolmaya baslar. Bu bir yasam biçimidir ve böyle olmak hayatta bir fark yaratmak için sahip oldugumuz kapasiteyi artırır. Isinizde veya hayatınızın baska önemli yerlerinde fark yaratmanız için Gandhi olmanız gerekmez. Hepimizin içinde uyandırılmayı bekleyen tavır alma, fark yaratma içgüdüsü vardır, bu duyguları uyandırdıgımızda artık tamamen kendimiz oluruz. Lynne Twist, oturumunda kendisi ve hayatımızdaki diger kahramanların sasırtıcı hikayelerini anlatacak.

Yochai Benkler

Profesör, Harvard Üniversitesi
Yazar


İşbirliğini Yaşatan Ortamlarda Enerjiyi Ortaya Çıkarmak
İnsanlar farklı yaratılmıslardır. Çogumuz isbirlikçi yapılara, isbirlikçi olarak tepkiler veririz. Bize iyi davranana iyi davranırız, adil olmaya çalısırız. Karsımızdan empati bekleriz ve bu bizi daha nazik ve güvenilir kılar. Isbirligi içinde olmayı bekleriz, bu bizi hedefler için ortak çalısmaya daha fazla iter. Adil ücretlendirmenin, hepsinin ötesinde motivasyonla çok farklı bir iliskisi vardır. Bu temel davranıs bilimleri, organizasyonel sosyoloji, politik bilimler ve sosyal yazılımla ilgili gözlemlerle birleserek kooperatif insan sistemlerinin tasarımında bir alan ortaya çıkarır.

Elif Şafak

Yazar


İlham, Yaratıcılık ve Hayalgücü
Sanat ve Edebiyat Sövalyesi ünvanı almıs Elif Safak, okurlarının nefessiz okudukları kitaplarını, karakterlerini, hikayelerini yazarken, sahip oldugu yaratıcılık, hayalgücü ve enerjisini nasıl ortaya çıkardıgını konferans katılımcılarıyla paylasacak. Satır aralarında yakaladıgınız duyguları, askı, heyecanı kendisini dinlerken yasayacagız.

Bernd Vogel

Profesör, Henley Business School
Yazar


Organizasyonların Enerjisini Harekete Geçiren Liderlik
Neden bazı kurumlar enerji dolu, harika sonuçlar alırken, bazıları duraganlıktan, rahatlıktan veya iç politikaların yıkıcılıgından zarar görür, acı çeker, düsük performansla çalısırlar? Bu sorunun kalbinde kurumun ve/veya takımın enerjisi yatar. Kurumsal enerji; takımın duygusal, zihinsel ve davranıssal kaynaklarını harekete geçirmesi ve temel is hedeflerinin pesine düsmesinin sonucunda ortaya çıkar. Bu sebeple liderlerin, bu kollektif enerjiyi nasıl ortaya çıkartıp, etkin tutmaya çalıstıgı önemlidir.

Jean Twenge

Profesör, San Diego Devlet Üniversitesi
Kurucu, iGen Consulting
Yazar


Ben Nesli: Günümüz Gençlerini Anlamak ve Onlarla Çalısmak
Farklı nesiller görüsleri, beklentileri, endiseleri, is yerindeki tutumları gibi konularda nasıl farklılıklar gösterirler? Bu farklılıklar ise alım, iste tutma ve GenY ve GenMe 'nin yönetimi konularında nasıl kendini gösterir? Oturum, pop kültür ve mizahla beslenmis 11 milyon genç insanı temel alarak, nesil farklılıklarının görünmeyen kısımlarını gösterecek. Bu trend, daha fazla kisisel görüs, daha yüksek beklentiler ve is/yasam dengesi konusuna daha fazla vurguyu içinde barındırıyor. Baska bir deyisle, GenY dedigimiz bugünün genç is gücü ile Millenials veya Generation Me dedigimiz kitle birbirinden çok farklı.

Tanyer Sönmezer

Yönetici Ortak, MCT Danışmanlık


Çalısan Markası Olmak
Markanız enerjisini çalısanlardan, çalısanlar da markanızdan alır. Markanızın hikayesi var, peki ya sirketinizin çalısanları için bir hikayesi var mı? Sirketinizin basarısı için çalısanların katkı saglaması, yeni fikirler üretmesi, gönülden baglı müsteriler yaratmasını istiyorsanız deger vaadinizi tanımlamak elinizde.

Binnur Zaimler

İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı, Doğan Holding
İş Astrolojisi Yazarı


Dünyanın Enerjisi: Astrolojide 2013 ve İş Dünyası
Ülkeler, ekonomi, siyaset tıpkı bireyler gibi gökyüzü döngülerinden etkileniyor. 2013 yılında is hayatında taslar yerinden oynamaya devam ediyor. Yeni alanlar kesfedecegiz. Büyük gezegen döngüleri ve tutulmalar, belli dönemlerde bazı sektörleri ve ekonomik olayları yakından etkileyecek. Is hayatının tanımı degisiyor. Büyük kurumsal yapıların yerini, küçük girisimciler alıyor. Hersey hızlanıyor ve kendimizi bambaska alanların içinde buluyoruz. Dünya’ya katkı saglamak için islerimizde daha fazla anlam aradıgımız bir dönemdeyiz. ‘Yeni Dünya Vatandasları’ 2013 yılında, bürokrasi ve güç sistemlerine ragmen kendilerini özgürce gösterebilecekler. 2013 yılı denetim-kontrol mekanizmaları ile özgürlük savasçılarının mücadelesine sahit olacak. Hem ülke, hem kurum hem de sosyal boyutta… Binnur Zaimler, konusmasında sosyal medya, basın, eczacılık, sifa teknikleri, sıvı ve gazlarla ilgili sektörler, altın, petrol ve türevleri, emlak, finans dünyası, vergiler, regülasyonlar, e-ticaret ve sektörel egilimlerden bahsediyor olacak.

Fazıl Oral

Danışman, MCT Danışmanlık


Yetenekliyi Bulduk ama Performans Nasıl Artacak?
Çalısan baglılıgı anketleri nasıl yorumlanmalı?
Kurumsal Ekosistem "kurum" tutarsa?
Yetenekli insan, akademik basarılı insan mıdır?
Performansı ölçerken, niyet ehliyete yeter mi?
Zor iliski : Orta, üst kademe yöneticiler ve koçluk, mentorluk

Andy LOTHIAN

GENEL MÜDÜR, The Insights Group


Dönüşümsel Liderlik : Enerji Sizinle Başlar !
Maksimum potansiyele ulaşmak için, bireysel tercihlerin nasıl bir rol oynadığını Andy Lothian katılımcılarla paylaşacak.

Kursty Groves

Ödüllü Tasarımcı, Yenilik Danışmanı
TV sunucusu, Yazar


Orada Çalışmayı İsterdim
Kursty, fiziksel çevreyi adeta bir İK aracı olarak kullanmayı da içeren yöntemlerle, dünyada çalışılabilecek bazı yerler için perde arkasından görüş ve ilkelerini paylaşarak insanları, çalışma ortamlarında en yüksek performansı yakalayabilmeleri için adeta bilgi kaynağı olarak görülen ve çalışmaların hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği mekanlara yönlendirmektedir.

Dik Veenman

Kurucu, The Right Conversation


Daha İyi Performans İçin Daha İyi Diyalog
Dik Veenman bu oturumda; insanın biyolojik ve evrimsel iletisim ihtiyacını, bu ihtiyacın otantik dialogların günümüz modern dünyasında sınırlandırılmıs mesaj kalıplarına karsı mücadelesini ve bununla bas etmenin pratik çözümlerini anlatacak.

Mehmet Namık Aydın

Danışman, MCT Danışmanlık


Yetkinlikler Pozisyon Gücüne Karşı - Bir Gelişim Hikayesi
Enerjik ortam yaratmak, enerjiyi harekete geçirmek için yetkinlikler ne ölçüde önemli? Pozisyon gücünü öne çıkararak yönetmek enerjiyi düsürme riski tasıyor mu? Ne güzel kendimize göre yönetiyorduk, nereden çıktı bu yetkinlikler? Hedeflere ulastıktan sonra nasıl yönettigimin ne önemi var? Insana illa pozitif enerji mi yüklemek lazım, negatif enerji ile çalısamıyor mu insan? Acaba bizlere uygun görece dogru gri tonlar var mı bu sorularla ilgili? Bir gelisim hikayesi bu : Yetkinlikler pozisyon gücüne karsı...
Yukarı Dön