Vodafone profesyonelleri E.N.E.R.G.Y.'yi yepyeni bir bakış açısıyla sizlere aktaracak.

Pınar KALAY AKSAKAL - İnsan Kaynakları İcra Kurulu Başkan Yardımcısı
M. Sinan KIZILDAĞ - Ticari Operasyonlar İcra Kurulu Başkan Yardımcısı
Bülent BAYRAM - Yetenek Geliştirme Direktörü
Gizem KEÇECİ - Pazarlama İletişimi ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü
Gezin CANKAT ACARBAY - Red Akademi Kıdemli Müdürü
Hakan ÇELİK - Müşteri Hizmetleri ve Online Servisler Direktörü
Lütfullah KİTAPÇI - Bireysel Genel Müşteri Segmenti Direktörü
Aydoğan KALELİ - Satış Kanalları Eğitim ve İnsan Kaynakları Müdürü
Hüseyin ÇAĞLAR - Bireysel İş Birimi Satış Direktörü

Enerjimizin Kaynağı Vodafone Way: Hız, Sadelik ve Güven
İnsan Kaynakları İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay Aksakal, enerji kaynaklarını verimli kullanmanın Vodafone yorumunu sizinle paylaşacak.

Neden LİDERLİK Kültürü Şirketler İçin Önemlidir? Biz Biliyoruz ve Uyguluyoruz.
Ticari Operasyonlar İcra Kurulu Başkan Yardımcısı M.Sinan Kızıldağ, Vodafone liderlik modellerinin ve Türkiye liderlik ekibinin yönetim tarzından satırbaşları sunacak.

Etkili ve Verimli Organizasyonların Şifresi: ÇEŞİTLİLİK
Yetenek Geliştirme Direktörü Bülent Bayram ve Pazarlama İletişimi ve Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci, Inclusive Leadership kavramını ve çeşitliliğin kazandırdığı enerjiyi anlatacak.

Red Akademi ile Öğrenme Çevikliğine ve Enerjisine Sahip Kültür Oluşturmak
Red Akademi Kıdemli Müdürü Gezin Cankat Acarbay ve Müşteri Hizmetleri ve Online Servisler Direktörü Hakan Çelik, çalışanlar, bayiler, üniversiteler ekseninde eğitim ve gelişim programlarını ve yarattıkları geniş ekosistemin sırlarını anlatacak.

Global ve Yerel Kariyer İmkanlarımız ve Çalışanlarımızın Başarı Hikayeleri
Bireysel Genel Müşteri Segmenti Direktörü Lütfullah Kitapçı, yurt dışında sunulan kariyer fırsatlarının, içeriden terfi sürecinin çalışanlarda yarattığı motivasyon ve enerjiyi başarı hikayeleriyle örneklendirerek gözler önüne serecek.

Yeteneğimiz Güçlü Ekosistemimiz: KIRMIZI DÜNYA
Satış Kanalları Eğitim ve İnsan Kaynakları Müdürü Aydoğan Kaleli ve Bireysel İş Birimi Satış Direktörü Hüseyin Çağlar, bu oturumda bayi organizasyonlarında çalışan 7000 kişilik ekibin işe alım, kariyer planı, eğitim gibi süreçlerini kapsayan iş modellerini sizinle paylaşacak.


Finansbank

Barış YEŞİLYURT - İk Stratejik Planlama, İşe Alım ve Kariyer Yönetimi Bölüm Müdürü
Sinem ÇOĞUN - Eğitim Gelişim Yönetimi Müdürü
Hakan ALP - İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı
Kunter KUTLUAY - Ödeme Sistemleri Ve Alternatif Kanal Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı

Her Çalışan Kendi Hikayesini Yazıyor: Kariyer Mimarisi
"Tüm dünya bireysel yönetimin önemini kavramış durumda. Bu doğrultuda biz de sistemimizi değiştirdik… Çalışanlarımız artık kendi hikâyelerini kendileri yazıyor ve yönetiyor, kendileri yönettikçe ortaya çıkan enerji de değişiyor. Bize düşen görev de, performansa dönüşen bu enerjiye katkı sağlamak oluyor." Barış Yeşilyurt ve Sinem Çoğun, terfinin tek kariyer planı olmadığı, başarıyla fark yaratmanın peşinde, insanların kendi güç ve enerjisini açığa çıkardığı bir mimariyi nasıl oluşturduklarını anlatacaklar.

Biz Olarak Ürettiğimiz, Paylaştığımız ve Çoğalttığımız Enerji
Hakan Alp konuşmasında Finansbank için "Biz" kelimesinin ve tüm paydaşlarına verdikleri "Bizce mümkün" sözünün altındaki değerleri anlatacak. Çalışanları başta olmak üzere Finansbank'a dokunan herkesle birlikte üretip çoğalttıkları enerjiyi sizlerle de paylaşacak.

Her Yaşadığımız An Enerji ile Yüklüdür
Enerjinin bireyden bütüne yayıldığı ve birleşmeye eğilimli olduğu gerçeğinden hareket eden Kutluay, bireylerin enerjisini serbest bırakmaya ve pozitife çevirmeye yönelik liderlik sırlarını anlatacak. Yarını, dünü, rekabeti ve pazarı değerlendirmeden önce ilk adımda yaşadığımız An'a odaklanmanın önemini gözler önüne serecek.

Ece Süeren Ok

JTI Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü


Şirket Yetkinliği Olarak Enerjik Ortam Yarat
JTI Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapan ve enerjik bir ortamda çalışmanın çalışanların dolayısıyla şirketlerin performansını artırdığına inanan Ece Süeren Ok, JTI’ın 4 yetkinliğinden biri olan “Enerjik Ortam Yarat” ile ilgili izlenimlerini ve deneyimlerini 2013 İnsan Kaynakları Zirvesi’nde sizlerle paylaşacak.

Akbank Düşünce Kulübü
Nilay Yeykan, Akbank, İK Marka Yönetimi
Başak Yazar, Kulüp Üyesi
Dilek Karasoy, Kulüp Üyesi
Olcay Silahlı, Kulüp Üyesi
Türker İzci, Kulüp Üyesi
Volkan Öktem, Kulüp Üyesi
Yasemin Eroğlu, Kulüp Üyesi

Y Jenerasyonu Anlatıyor: Gençlerin Nükleer Enerjisi Fırsat mı ? Tehdit mi?
Türkiye sahip olduğu genç nüfus ile pek çok alanda büyük bir potansiyel taşırken, bu potansiyeli kullanmak, gençlerin enerjisini yonlendirmek hem ulke hem de sirketlerin buyumesinde buyuk rol oynayacaktir. Genç yeteneklerin sirketlere kazandirilmasi ve yonetilmesinin onemi giderek artarken, Akbank Dusunce Kulubu IK Danisma Kurulu uyeleri olarak is yasamindaki gencleri, yani kendimizi anlatiyoruz. ‘Nükleer enerji’ye benzettigimiz enerjimizin, dogru firsatlarla birlestiginde sirketlere buyuk bir guc saglarken, dikkat edilmediginde hayal kirikligi ile sonuclandigina yonelik gozlemlerimizi paylasacagiz. Iş hayatında tam enerjik olmamiz ve gerçek performansımizi sergilememiz için uygun şartlar saglaniyor mu? Sirketlerin enerjimizden en optimal şekilde faydalanmasi için ne gerekiyor?
Gelin bu sorulara biz gencler olarak ne diyoruz sizinle paylasalim.

 

Doç. Dr. Nilsen ALTINTAŞ

İnsan Kaynakları ve İletişimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, TEB


Enerji Yaratan Vizyon Yayılımı
Nilsen Altintas halen TEB Grubu’nun İnsan Kaynakları ve İletişimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.2002-2005 yılları arasında, kurucusu olduğu, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren Innovative HR’ın faaliyetleri kapsamında insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı yapmıştır.


INSIGHTS ETKİLEYİCİ BİR DÖNÜŞÜM MODELİ
The Insights Group, yirmi yılı aşkın süredir, kendi geliştirmiş olduğu bireysel gelişim araçları sayesinde kurumların çalışanlarından en iyi performansı almaları için danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. The Insights Group bu yirmi yılda, endüstrisinin pazar lideri olmuş, tüm dünyada araçlarını yüzbinlerce kurumsal çalışana ulaştırmayı başarmış İngiltere çıkışlı uluslararası bir organizasyondur. Bugün dünyada yirmiyi aşkın ülkede faaliyet gösteren Insights Group, geliştirmiş olduğu araçları ve modelleri ile aşağıdaki konularda danışmanlık hizmetleri vermektedir.

MCT Danışmanlık Oturumları

Şirket İçi Mentoring Sistemi Proje Uygulaması
Ayçe Armağan Hamzaoğulları - Danışman, MCT Danışmanlık
Berin Erdal - İnsan Kaynakları Yöneticisi, AstraZaneca
 

Liderlik Okulu Proje Uygulaması
Çisil Ulusoy - Proje Danışmanı, MCT Danışmanlık
İrem Yeniad - İnsan Kaynakları Birim Müdürü, Garanti Factoring
 

Her Seviyede Liderlik Proje Uygulaması
Gözde Berber Özbalaban - Proje Danışmanı, MCT Danışmanlık
Ayşe Buyçe Tarhan, İK Yetenek Yönetimi ve Organziasyonel Gelişim Birim Yöneticisi, HSBC
 

Değerlerle Yönetim Proje Uygulaması
Alper Utku - Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı, MCT Danışmanlık
Savaş Usta, İK Planlama ve Yetenek Yönetimi Direktörü , Türk Telekom
 

Misyon ve Değerler Oluşturma Proje Uygulaması
Çisil Ulusoy - Proje Danışmanı, MCT Danışmanlık
Elif Araç Çakır - Performans ve Kariyer Yöneticisi, Şişecam

Gill BROWN - Gelişim Yöneticisi, Investors in People International
Irmak AYDOĞDU - İş Mükemmelliği ve Kalite Yöneticisi & IiP Danışman Adayı, MCT Danışmanlık


Investors in People Standardı ile Şirket Performansınızı Geliştirmeye Ne Dersiniz?
"İnsan"a inanan şirketler insan kaynağına yatırım yapmaya çalışıyor. Yeni sistemler kuruluyor, mevcutlar iyileştiriliyor, gelişim programları düzenliyor. Peki yapılan tüm bu yatırımlar şirketinize gerçekten katma değer sağlıyor mu? En önemlisi ölçülebilen bir performansa dönüşüyor mu? Şirket performansının insan kaynağının geliştirilmesi yoluyla arttırılması için bütünsel ve sonuç odaklı bir çerçeve sunan ilk ve tek uluslararası gelişim ve yönetim standardı Investors in People (IiP) tüm bu sorulara olumlu yanıt vermenizi sağlayacak bir yol haritası sunuyor. Bu yol haritasının detaylarını Gill Brown ve Irmak Aydoğdu sizlere anlatacak.

Levent SEVİNÇ - Kurucu ve CEO
Begüm Kaptanoğlu - İş Geliştirme Müdürü


Yeni nesil yetenekleri çekmek için seçme ve yerleştirme süreçleri nasıl yeniden yapılandırılır?
Beğenilen ya da güçlü bir marka olmak, firmanın yetenekleri kendisine çekebilmesi için önemlidir; ancak yetenekleri firmaya kazandırmak için tek başına yeterli değildir.Özellikle işe alım süreçlerinde kullanılan insan kaynakları uygulamaları firmanın itibarı üzerinde son derece etkilidir ve yeteneklerin kendilerine sunulacak iş teklifini kabul etmelerinde ve sonrasında...

Online Test Uygulamaları: Geçerli ve Güvenilir Sonuçlar Elde Etmek İçin Yapılması Gerekenler
Son dönemde işe alım süreçlerinde yetenek testlerinin online olarak uygulanması giderek yaygınlık kazanıyor. Online uygulamaların insan kaynakları profesyonellerinin operasyonel yükünü azalttığı bir gerçek. Ancak özellikle yeni mezun işe alımlarında, Y kuşağının kendilerine yönelik kullanılan değerlendirme araç ve yöntemlerinden...

Binnur Zaimler

İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı, Doğan Holding İş Astrolojisi Yazarı

Şirketiniz ve kariyerinize astrolojik bir bakış

İnsanların doğum haritaları, onların kariyerleri için çok şey söylüyor. Ana motivasyonumuz, başarma azmimiz, çalışılması uygun olan sektörler herkes için farklıdır. Aynı zamanda, gökyüzü döngüleriyle doğum haritalarımızın örtüşmesi, bize hangi dönemden geçtiğimizi de söylemektedir.

Umut Ahmet TARAKCI (MAC, Msc)

Kurucu, Eğitmen ve Koç; House of Human


Enerji Mutluluktur
Mutluluk ile enerji arasında doğrudan bir bağ var; enerji mutluluktur. Bitkin bir insanı nasıl tanımlarsınız? Omuzları düşük, somurtkan, eli, kolu kalkmayan. Zinde bir insanı nasıl tanımlarsınız? Dik duran, neşeli, enerjik!


Ahmet HANÇER - Genel Müdür, Enocta
Dilek METE - İnsan Kaynakları Yöneticisi, Bilim İlaç
Arzu SARIKAYALAR - Eğitim ve Geliştirme Müdürü, Teknosa
İsa TURAN - Eğitim ve Geliştirme Müdürü, Kuveyt Türk
İdil DENİZCİLER DİNÇ - Enocta Müşteri İlişkileri Yönetimi Müdürü
Yasin AYDOĞAN - Yapı Kredi Bankacılık Akademisi Sistem Eğitimi ve Alternatif Uygulama Geliştirme Müdürü
Okan CENGİZ - Enocta Müşteri İlişkileri Yöneticisi
Hatice ŞENGÜR - Enocta Kıdemli Proje Yöneticisi
Harun TİFTİKÇİ - Satış ve Pazarlama Direktörü, Enocta
Dr. Selçuk Alimdar - Avea Uzaktan Öğrenme ve Projeler Müdürü
Hakan Derviş KOÇAK - Enocta Müşteri İlişkileri Yetkilisi
Halil Bedir – Deniz Akademi Eğitim ve Gelişim Yönetmeni
Gamze Doğan - Vodafone Red Academy Yeni Öğrenme Teknolojileri Yöneticisi

Enocta İle Eğitim ve Gelişimde Teknoloji Buluşmaları

Eğitim ve gelişimde enerjiyi harekete geçirmeye, dönüşüm başlatmaya hazır mısınız?
2012'de birlikte pek çok yeniliğe ve pek çok ilke imza atarken, sosyal öğrenmeyi, videoyu, mobil eğitimi, tableti, akıllı telefonları, oyun tabanlı eğitimleri geçen yıllara göre daha çok konuştuk, daha çok kullandık.
Tüm bu teknolojileri kullanırken, ana hedefimiz olan, insan kaynağının gelişim sürecini ve hedeflediğimiz gelişim alanlarını elbette hiç göz ardı etmedik. Hedefimiz, çalışanlarımıza daha etkin, verimli ve keyifli bir öğrenme deneyimi sunmak ve bu yolla şirket hedefleri için olumlu katkılar sağlamak.
2013 yılında, eğitim ve gelişim dünyasında bizleri bekleyen ve mutlaka takip etmemiz gereken yenilikleri ve eğilimleri sizler için derledik. Eğitim ve gelişim dünyası, e-öğrenme dünyası neler üzerinde düşünüyor ve çalışıyor sizlerle paylaşalım istedik.

Ayşegül Horozoğlu Enkavi

DBE Kurumsal Gelişim Merkezi Yöneticisi ve Koç

“Yetenekler Nerede Enerjiler Orada
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün sunumunda; yetenekleri bulma, işe alma, geliştirme, elde tutma ve yönetme ile ilgili hem Türkiye'de hem de Dünyada yapılmış araştırma sonuçlarından elde edilen verilere dayanan, denenmiş, uygulanabilir, ölçümlenebilir bilgiler paylaşılacaktır.

Dr. Zerrin Başer

Profesyonel Koç, Denge Merkezi


Ufukta Görünen “Organik Turkuaz Liderlik®”
Liderlik bilindik yaklaşımlardan ezber bozanlara doğru her yeni nesil ile birlikte yeniden şekilleniyor, dönüşüyor. Geleceğin liderlik anlayışı yepyeni dinamikleri içinde barındırıyor. Dr. Zerrin Başer konuşmasında geleceği karşılamak ve oluşmuş değişimi farketmek isteyenler için “yaratıcılık” odaklı “Organik Turkuaz Liderlik” kavramını açlayacak.

Serhan Kuseyrioğlu

Kurucu, Lider ve Takım Koçu - Elemental-V


Holistik Bir Liderlik Yaklaşımı: Ölç Değerlendir Geliştir
Herkes eğitiyor, herkes uğraşıyor ama kim gelişiyor...
Eğitim ve gelişimde İK'nın rolü ne, kişinin ve iş birimlerinin rolü ne?

Berna Özdemirkan - GfK Türkiye Çalışan Araştırmaları Danışmanı
Olcay Yılmaz Nomak - Migros Ticaret A.Ş. – İnsan Kaynakları Grup Müdürü


18.000 Sesten Ortak Yankıya Ulaşmak: Perakendede Çalışan Bağlılığı
GfK Türkiye, Migros’un “Sizin Sesiniz” sloganıyla her yıl tekrarladığı Çalışma Hayatını Değerlendirme araştırmasını yürütmektedir. Araştırma Migros için çalışanlarını dinlemek, en doğru şekilde ihtiyaçlarını anlamak ve şirket üst yönetimi ve İnsan Kaynaklarının ajandasına yön vermek konusunda etkin bir araca dönüşmüş durumda. Son üç yıldır, GfK Türkiye tarafından hem çok iyi analiz edilen araştırma sonuçları, hem de tamamlayıcı focus grup çalışmalarıyla, 18.000 çalışanın nabzı tutuluyor, sesleri geliştirilen Insan Kaynakları uygulamaları ile yankı buluyor. “Sizin Sesiniz” araştırması sonuçlarının üzerinde detaylı çalışmalar ile hayat bulan ve sürekli gelişen İnsan Kaynakları uygulamaları, çok katılımlı lansmanlarda çalışanlarla buluşuyor: “Hayallerimin Alışverişindeyim, Geleceğim Bu Sepetin İçinde”, “Dükkan Bizim”, “Perakende Eğlenceli Bir İştir”... Migros Grup çalışanları seslerinden kendilerine dönen yankıdan memnun olacaklar ki, araştırmaya katılımları %100e ulaştı, diğer KPI’lardaki sonuçlarını ise sunumda paylaşacaklar...

Berna Özdemirkan - GfK Türkiye Çalışan Araştırmaları Danışmanı
Efdal Altan - Roketsan A.Ş. – İnsan Kaynakları Müdürü


Ölçümden Öte Performans Kültürü Oluşturma
Her sektörün kendince zorlukları olduğunu unutmadan, ihtiyacı doğru tespit ederek kurulan sistemler uygulanabildikleri ölçüde şirketlerin başarısına katkı sağlar. Aksi durum sadece raflarda tozlanmaya mahkum kimseye yararı olmayan bir kağıt yığını olarak kalacaktır. Sağlıklı ve entegre yönetim sistemlerinin kurulması, uygulanması ve sonunda bir kültür haline getirilmesinin emek, sabır ve inanç isteyen, zor bir iş olduğu yadsınamaz. Roketsan’da 2006 yılında başlayan bu yolculuk bu günlerde olgunluk ve kültür haline dönüşme sürecine girmiştir. Savunma Sektörünün stratejik öneme sahip şirketi ROKETSAN A.Ş. sürece ilişkin deneyimlerini İnsan Kaynakları Zirvesinin katılımcılarıyla paylaşıyor.

Arzum AKDURAN KÖSEOĞLU

Kurucu, Luma Danışmanlık ve Koçluk


Dişil ve Eril Liderliğin Dengesi: Adam Gibi Düşün, Kadın Gibi Yönet
Yaklaşık 10 yıldır, insan davranışı, ilişkiler, liderlik ve bunların çeşitli uygulamalarının sistemik etkileri üzerinde çalışmalar yapan Arzum Akduran, son 2 yıldır değişen çağın ihtiyaçlarını karşılayacağına inandığı bir liderlik modeli üzerinde çalışıyor. Akduran zirvede maskülen ve feminen liderlik özelliklerinin dengeli bir şekilde kullanılması ve bunun dünyanın değişmekte olan sistemine etkileriyle ilgili görüşlerini paylaşacak.

Mehmet ÖZEL

Danışman, MCT Danışmanlık


Enerji "İçten Dışa Doğru" Bir Etkidir
Mehmet Özel bu oturumda; enerjiyi ilk önce açığa çıkartmak, sonra da etkiye dönüştürmek için neler yapabileceğimizi birbirinden ''enerjik'' başlıklar ışığında anlatacak. Enerjisi yüksek insan kaynağı ile güçlü bir kurum kültürü ve bağlılık yaratmanın gizli formülünü dinleyicileriyle paylaşacak.

Dr. M. Buğra Öktem

Kurucu, Rasayana Yaşam Sanatı Merkezi


Beden Tipinize Göre Hayatınızı Düzenlemek
Daha kaliteli bir yasam sürmek için beden tipinizi, kisisel yapınızı bilmek ve bunlara göre beslenmek büyük önem tasıyor. Daha kaliteli yasamın getirdigi enerji, is ve özel hayattaki performansı da dogru orantılı olarak etkiliyor. Bu oturumda Dr. Bugra Öktem dogru ögrenilmis, saglıklı bir bedenin yasam enerjisine kattıklarının altını çizecek.

Kemal İslamoğlu

Eğitmen, Danışman, Koç


Korkularınızı Yenmeye Var mısınız ?
Cesaret ve Korku ne kadar benzer ?
Ne gibi farklılıkları var?
Aslında KORKU ne demek?

Emre Tüzün

Kurucu Ortak, Yönetici - Modus Events

INSAN-tive
İnsan Odakli Etkinliklerle Kurumlara Özel Yaklaşımlar...

Marka ve kuruma özel tasarlanmış, kurumsal odaklı etkinlikler ve yaratıcı yaklaşımlar üreten Modus Turizm ve Events'in kurucu ortağı Emre Tüzün, önümüzdeki dönemin insan odaklı, yaratıcı ve nitelikli etkinlikler sunanlarin gücünde olacağını paylaşmak için sizleri bekliyor.

Koçluk Uygulaması: Sami Bugay PCC
Moderatör: Ahmet Süha Koçel PCC


Koçluğu Deneyimleyerek Keşfedin
Enerjimizi nereden alırız? Sihirli bir değneğimiz olsa da hayatımıza tam istediğimiz şekli versek nasıl yaşamayı seçerdik? Bizi coşku ile dolduran, doruklara çıkaran bir deneyimi düşündüğümüzde neler ön plana çıkıyor? Böyle bir deneyimdeki pozitif enerjinin kaynağına baktığımızda değerlerimizi buluruz. Yalnız kişiler değil, kurumlar da değerlerini onurlandırarak yaşadıklarında enerjilerinin en üst noktasına çıkarlar. Bu oturumda değerlerinizin farkına varın, potansiyelinize ulaşmanın ilk adımlarını atın, takdir eden sorgu ve pozitif psikolojiyi temel alan Koçluğu deneyimleyerek keşfedin.
Yukarı Dön